Reklam, bir firmanın ürün veya hizmetlerine ilişkin pazarlama araştırması sonucunda belirlenen mesajı, ses, görüntü ya da kelime biçiminde hedef kitleye iletmek için kullanılan bir araçtır. Halkla ilişkiler ve reklamı birbirinden ayıran en önemli özellik, reklamın belirli bir ücret karşılığında yapılmasıdır. Dolayısıyla reklam, firmanın ürün ve hizmetlerinin belirli bir ücret karşılığında hedef kitleye tanıtılması olarak da ifade edilebilir. Reklam sayesinde, ürünün görsellerini (örneğin; logosu) ve işitsellerini (örneğin; reklam müziği) kullanarak, hedef kitlenin o ürün ile ilgili olarak bilinçaltını olumlu yönde etkilemek amaçlanır.

İlk reklamcılık örnekleri neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Romalılar gladyatör dövüşlerini anons etmek için duvarlara, Fenikeliler satılık eşyalarını tanıtmak için geçiş güzergâhlarındaki kayalara resimler yapmışlardır. Günümüzde ise reklamcılık oldukça ilerlemiş durumdadır. ABD’li firmaların yıllık reklam harcamaları neredeyse 300 milyar USD’den daha fazla olmakla birlikte, dünyadaki toplam reklam harcamasının 700 milyar USD dolayında olduğu tahmin edilmektedir.

Reklam,  tüketicilerde ürün ve marka gereksinimi oluşturma, ürün ve markanın tanıtılması, hatırda kalması, müşteride bağımlılık yaratması ve satışının arttırılması amaçlarıyla kullanılmaktadır. Günümüzde reklamın başarıya ulaşabilmesi için tüm pazarlama karması unsurlarının (ürün, fiyat, yer ve tutundurma) gözönünde bulundurularak kullanılması gerekmektedir. Günümüzün rekabetçi koşullarındaki reklam uygulamaları, belirli bir zaman dilimi içerisinde hedef kitleye yönelik olarak yapılan özel iletişimi de içermektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>